Poznański Sąd Okręgowy został obarczony aktem oskarżenia skierowanym przeciwko mężczyźnie w wieku 32 lat, który jest podejrzany o popełnienie przestępstwa o podłożu seksualnym na szkodę dzieci. Dowody zgromadzone przez zespół śledczy z organów policji i prokuratury sugerują, że podejrzany był sprawcą wykorzystującym seksualnie dzieci w przedziale wiekowym od 6 do 11 lat. Zatrzymanie mężczyzny nastąpiło dzięki interwencji jednej z ofiar, która zdołała przezwyciężyć swoje traumatyczne doświadczenia i zgłosiła sprawę do komendy.

Cała historia rozpoczęła się w marcu 2023 roku, kiedy to dorosła kobieta zgłosiła się do lokalnej komendy policji w Lesznie. Podzieliła się informacją, iż jako dziecko była molestowana przez mężczyznę, z którym była znajoma. Po wysłuchaniu relacji zgłaszającej, funkcjonariuszka policji nie miała żadnych wątpliwości – kobieta nie jest jedyną ofiarą tego pedofila. Brutalność, przebiegłość i przemyślana taktyka działania sprawcy sugerowały, że nie zakończył on swojej przestępczej aktywności pomimo upływu lat.

Leszczyńscy policjanci zajmujący się tą sprawą nawiązali natychmiastową współpracę z Prokuraturą Okręgową w Poznaniu oraz Wydziałem Dochodzeniowo-Śledczym Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Równocześnie rozpoczęli proces gromadzenia dowodów. Zdawali sobie sprawę, że czas jest tu kluczowy – każdy kolejny dzień wolności oskarżonego mógł oznaczać krzywdę niewinnej osoby.

Oskarżony mężczyzna został aresztowany 27 kwietnia 2023 roku w swoim mieszkaniu w Lesznie. Tego samego dnia Prokuratura Okręgowa w Poznaniu postawiła mu 8 zarzutów dotyczących wykorzystywania seksualnego małoletnich oraz posiadania pornografii dziecięcej. Decyzją sądu trafił do aresztu, gdzie przebywa do dzisiaj. Za popełnione przestępstwa grozi mu kara do 12 lat pozbawienia wolności.

Podczas śledztwa ustalono, że podejrzany wykorzystywał dzieci w wieku od 6 do 11 lat. Wybierał swoje ofiary za pośrednictwem Internetu – za pomocą serwisu społecznościowego nawiązywał kontakty z samotnymi matkami małych dzieci, dążąc do osobistych spotkań. Poza tym, w wolnym czasie działał jako wolontariusz w instytucjach opiekuńczych dla dzieci.

Osoba oskarżona zawsze dążyła do bycia w bliskim kontakcie z małymi dziećmi; obdarowywał je prezentami, zabierał do atrakcyjnych miejsc i zapraszał do swojego domu. Próbował kreować siebie jako zaangażowanego i troskliwego człowieka, który chce pomóc w opiece nad dzieckiem swojej partnerki lub znajomej. 32-letni mężczyzna łatwo zdobywał zaufanie dzieci i ich matek. Kobiety, nieświadome jego prawdziwych intencji, doceniały jego zainteresowanie i były wdzięczne za oferowaną pomoc. Wykorzystując seksualnie dzieci, przekonywał je, że jego zachowanie jest normalne. W przypadku oporu czy nieposłuszeństwa wpędzał swoje ofiary w poczucie winy.

Opinie psychologiczne uzyskane przez śledczych jasno pokazały, że zachowania opisywane przez dzieci są spójne z mechanizmami psychologicznymi charakterystycznymi dla osób o skłonnościach pedofilskich. W ten sposób sprawca stopniowo przygotowuje dzieci do zaspokajania swoich seksualnych pragnień.

Przypadek ten ujawnia mechanizmy działania przestępców seksualnych wykorzystujących małoletnich. Pedofile doskonale wiedzą, że małe dzieci nie są w stanie właściwie ocenić ich postępowania, co prowadzi ofiary do poczucia winy i samotności, z którymi często muszą się zmagać przez resztę swojego dorosłego życia. Dlatego tak ważne jest informowanie organów ścigania o przypadkach wykorzystania seksualnego niezależnie od okresu, w którym miały miejsce. Pedofil nie przestaje krzywdzić z dnia na dzień, wręcz przeciwnie, jego zachowania nasilają się, a liczba ofiar rośnie.

Jeśli byłeś lub byłaś ofiarą wykorzystania seksualnego w przeszłości lub zauważasz zachowania innych osób, które mogą na to wskazywać, nie bój się zgłosić tego policji. Naszym zadaniem jest sprawdzić, czy nikt, zwłaszcza dziecko, nie jest krzywdzony.