Podczas działań prowadzonych przez Wydział do walki z Przestępczością Narkotykową Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Szamotułach, między 7 a 9 maja bieżącego roku, sześć osób zostało aresztowanych. Osoby te są podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, handel dużymi ilościami narkotyków oraz popełnienie przestępstw skarbowych.

Do sprawy zaangażowani byli również funkcjonariusze z Wydziału Kryminalnego i Dochodzeniowo Śledczego, Wydziału do walki z Przestępczością Pseudokibiców KWP w Poznaniu, wydziałów kryminalnych Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu i Komendy Powiatowej Policji w Szamotułach, a także Sztab Policji KMP w Poznaniu oraz Ogniwo Przewodników Psów Służbowych.

Operacja ta stanowi kolejne etapy zatrzymań osób zaangażowanych w przemyt narkotyków na terenie Wspólnoty. W wyniku śledztwa rozpracowującego tę grupę przestępczą, policjanci zabezpieczyli prawie 60 kilogramów różnych narkotyków i zlikwidowali tzw. „magazyn narkotykowy”. Do tej pory zatrzymano ponad 30 osób, a w przypadku 14 podejrzanych, sąd na wniosek Prokuratury Rejonowej w Szamotułach zastosował tymczasowy areszt.

Wśród osób aresztowanych w maju znaleźli się podejrzani związani z pseudokibicami. Grupa ta zdobywała narkotyki lub półprodukty (ok. 220 litrów siarczanu amfetaminy, z której można by wytworzyć ok. 1,5 tony gotowych narkotyków), które później rozprowadzano na terenie Wielkopolski.

Na początku kwietnia, policjanci aresztowali mężczyznę próbującego sprzedać 5 kg mefedronu w jednym z centrów handlowych w Poznaniu oraz odbiorcę. Zabezpieczono także 50 tys. złotych. Aresztowany dealer jest również powiązany z osobami aresztowanymi w maju.

Do tej pory, funkcjonariusze zabezpieczyli 60 kg różnych narkotyków takich jak marihuana, mefedron, amfetamina, kokaina i MDMA o wartości czarnorynkowej ok. 4 milionów złotych. Na poczet przyszłych kar, zabezpieczono mienie o wartości 680 000 złotych.