Poznańskie Inwestycje Miejskie, spółka miejska odpowiedzialna za rozwój infrastruktury, nawiązała współpracę z firmą budowlaną odpowiedzialną za realizację nowej pływalni na ul. Taborowej. Wizjonerski projekt ustanowi nowoczesne centrum rekreacyjne w bliskim sąsiedztwie parku Manitiusa, co zapewni łatwy dostęp dla mieszkańców Grunwaldu, Łazarza i Jeżyc.

W najbliższych dniach firma budowlana otrzyma plac budowy, co umożliwi rozpoczęcie prac terenowych jeszcze w tym miesiącu. Pierwszym krokiem będzie wyburzenie dawnej pływalni Olimpia oraz hali sztuk walki, które od lat są zamknięte. Na ich miejscu powstanie nowy kompleks z dwoma basenami, saunami i wszystkimi niezbędnymi udogodnieniami. To pokłosie sukcesu podobnych projektów na osiedlach Piastowskim i Zwycięstwa, jak podkreśla Justyna Litka, prezes Poznańskich Inwestycji Miejskich.

Stara pływalnia, która powstała w połowie lat 70. XX wieku, była w stanie technicznym, który wymagał rozbiórki. Ekspertyza z 2019 roku wykazała znaczne uszkodzenia konstrukcji stropów nad piwnicą, więźby dachowej oraz zawilgocenie ścian. Dla osób trenujących sztuki walki zaplanowano nową halę w Zespole Szkół nr 8.

Architekci przewidzieli, że nowa pływalnia będzie mieć przeszkloną ścianę od strony zachodniej, dzięki czemu wnętrze obiektu zostanie nasycone naturalnym światłem. Od strony wschodniej, z przodu obiektu, planowane są pergole dla roślin pnących.

Nowa pływalnia nie tylko umożliwi mieszkańcom codzienną rekreację, ale także stanie się miejscem lokalnych imprez pływackich i nauki pływania. W jej ramach planowany jest basen o wymiarach 25×16 m, który pomieści aż 96 osób naraz. Dodatkowo powstanie drugi basen rekreacyjny z dwoma połączonymi częściami o wymiarach 5×9 m, umożliwiający jednoczesne korzystanie z niego przez 30 osób. Będzie też basen z hydromasażem. Użytkownicy będą mieli dostęp do przebieralni, natrysków i sanitariatów, sali rehabilitacji i fitness, saun i miejsc do odnowy biologicznej. Planowane jest również miejsce na małą kawiarnię. Obiekt będzie przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Nowa pływalnia będzie dysponować pełnym zapleczem: przestrzeń dla administracji obiektu, instruktorów, trenerów i służb medycznych, pomieszczenia magazynowe i gospodarcze, infrastrukturę techniczną. W pobliżu budynku powstaną jezdnie manewrowe, chodniki oraz parking na 26 samochodów, w tym dwa dostosowane dla osób z niepełnosprawnościami. Obiekt będzie otoczony nowo posadzoną zielenią – grabami, kosodrzewiną i rozplenica japońską. Powstanie także podziemny zbiornik retencyjny do gromadzenia wody opadowej.

Planowane zakończenie projektu to rok 2026.