Publikacja nowej edycji prestiżowego Academic Ranking of World Universities, określanego mianem rankingu szanghajskiego, na rok 2024 nie przyniosła istotnych zmian dla Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Poznańska uczelnia utrzymanie swojej pozycji w segmencie 901-1000 świadczy o tym, że jest jedną z najlepszych 4% szkół wyższych na świecie.

Pierwsze miejsca zestawienia są stale zajmowane przez uniwersytety amerykańskie: Harvard University, Stanford University oraz Massachusetts Institute of Technology. W ramach rankingu sklasyfikowano również osiem polskich uczelni. Najwyżej uplasowały się Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski, których pozycje mieszczą się w przedziale 401-500. Ponadto, Politechnika Gdańska poprawiła swoje notowanie, przechodząc do segmentu 801-900. Natomiast Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu utrzymał stabilność, powtarzając swoją pozycję z lat poprzednich.

Prof. Rafał Witkowski, prorektor UAM ds. współpracy międzynarodowej, z entuzjazmem podkreśla: „Uniwersytet im. Adama Mickiewicza został sklasyfikowany jako jedna z 4% najlepszych uczelni na świecie. Jest to osiągnięcie niebagatelne, biorąc pod uwagę, że w rankingu uwzględniono aż 22 000 szkół wyższych. Nasza pozycja w przedziale 901-1000 jest dowodem na utrzymanie statusu z poprzedniego roku, przy jednoczesnym wzroście w trzech szczegółowych wymiarach, które wpływają na klasyfikację ogólną. Jest to dla nas wielki sukces, zwłaszcza w obliczu ogromnej konkurencji na skalę światową”.

Klasyfikacja szanghajska ocenia uczelnie na podstawie kilku kryteriów, w tym liczby laureatów Nagrody Nobla i Medalu Fieldsa, liczby publikacji w czasopismach Nature i Science oraz analizy danych z Science Citation Index-Expanded i Social Science Citation Index.

W porównaniu do poprzedniego roku, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza wykazał się wzrostem we wszystkich trzech wskaźnikach oceny, tj.: publikacje w czasopismach Nature i Science (N&S) – wzrost o 1,2 punktu do 5,7; prace indeksowane w Science Citation Index‐Expanded i Social Science Citation Index bazy Web of Science (PUB) – wzrost o 1,8 punktu do 25,1; oraz aktywność naukową pracowników (PCP) – wzrost o 0,6 punktu do 9,2.