Rozrastająca się niepokojąco sytuacja związana z pokazaniem wilków w negatywnym świetle zwróciła uwagę Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Te drapieżniki, które od 2016 roku podlegają ścisłej ochronie, zaczynają pojawiać się coraz częściej w naszych okolicach. Przypominamy, że zabijanie, łapanie, okaleczanie, straszenie czy przeszkadzanie tym zwierzętom jest surowo zabronione. Osoby, które złamią te zakazy, mogą zostać ukarane wysoką grzywną a nawet pozbawieniem wolności. Niezmiernie ważne jest również, abyśmy pamiętali o sprawdzaniu wiarygodności źródeł informacji na ich temat.
Według informacji przekazanych przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, ostatnio zaobserwowano wzrost negatywnych nastrojów i powielanie nieprawdziwych opinii utrwalających stereotyp „złego wilka”. Zaznaczono, że takie postawy są wynikiem braku rzetelnej wiedzy i zrozumienia roli tych zwierząt w ekosystemie.
„Odczuwamy duże zaniepokojenie z powodu narastającej nagonki na wilki, do której dochodzi w ostatnich tygodniach. Chcemy podkreślić, że wilki są ważnym elementem naszej fauny i wszelkie działania szkodzące tym zwierzętom, takie jak nieuzasadnione akcje mające na celu wywołanie strachu, są nieakceptowalne i sprzeczne z zasadami ochrony środowiska” – informuje Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.
„Zwracamy się z apelem, aby podejmowane działania skupiały się na zwiększaniu społecznej świadomości w kwestii życia i zachowań wilków, opartej na wiedzy naukowej i wsparciu autorytetów w tej dziedzinie (osób prowadzących badania nad tym gatunkiem), a nie na potocznych przekonaniach, które często są dalekie od prawdy i stwarzają niepotrzebny lęk w społeczeństwie” – dodano.
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska apeluje do wszystkich o roztropność w formułowaniu opinii na temat wilków. „Chcielibyśmy jednocześnie poinformować, że strona internetowa „WilkAlert.pl” nie jest oficjalnym kanałem do zgłaszania sytuacji konfliktowych z udziałem tych zwierząt” – podkreślono.
W komunikacie zamieszczono także kilka porad na temat postępowania w sytuacji pojawienia się wilków w pobliżu. W przypadku zauważenia rannego wilka, nie należy do niego podchodzić. Zamiast tego, najlepiej jest zrobić mu zdjęcie i poinformować o tym zdarzeniu lokalne władze lub regionalnego dyrektora ochrony środowiska. W razie bezpośredniego spotkania z wilkiem, nie powinno się panikować, a próbować przepłoszyć zwierzę np. machając rękoma czy gwizdając. Unikać należy zachowań, które mogą zachęcać wilki do odwiedzania terenów zurbanizowanych lub umożliwić im dostęp do pożywienia.
W przypadku obserwacji wilków na terenach miejskich, zaleca się zgłaszać to bezpośrednio do odpowiednich władz lokalnych, które mają obowiązek podjąć działania adekwatne do skali zagrożenia. Jeśli natomiast wilk stanowi realne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi, zgłoszenie powinno być skierowane również do najbliższego komisariatu policji lub straży gminnej, jeśli taka funkcjonuje na danym terenie. W sytuacjach wyjątkowych i pilnych, gdy zagrożenie jest realne i udokumentowane, Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska może wydać zezwolenie na zabicie zwierzęcia w formie ustnej.