Zostając cegiełką w budowie ekologiczniejszego miasta, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 33, położony przy ulicy Wyspiańskiego na Łazarzu, przeprowadził kompleksową modernizację swojego dziedzińca. Bezbarwne plamy asfaltu ustąpiły miejsca zielonym terenom, które nie tylko dostarczają nowych doświadczeń edukacyjnych dla uczniów, ale także uczyniły miejsce bardziej atrakcyjnym dla lokalnej społeczności. Prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak, podkreśla, że odbrukowanie tego wielkiego dziedzińca to kolejny krok w kierunku stworzenia bardziej klimatycznie odpowiedzialnego miasta. Podobne projekty mają na celu przekształcenie pięciu innych placów szkolnych, zastępując betonową powierzchnię obszarami biologicznie aktywnymi, co ma kluczowe znaczenie dla łagodzenia skutków zmian klimatu.

Tego typu inicjatywy przemieniają przestrzeń publiczną, czyniąc ją bardziej przyjazną dla mieszkańców dzięki wprowadzeniu zieleni ulicznej, skwerów, kieszonkowych lasów i parków. Kilka miesięcy temu, plac szkoły na skrzyżowaniu ulic Wyspiańskiego i Jarochowskiego był betonowym dziedzińcem. Teraz jego serce to zielona wyspa, stworzona z myślą o najmłodszych, ale również z korzyścią dla bioróżnorodności.

Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 33 w Poznaniu, Daniel Banaszewski, podkreśla, że przekształcenie ponad 2000 metrów kwadratowych betonowej powierzchni zaowocowało posadzeniem sześciu nowych drzew i ponad 2000 krzewów i bylin. W rezultacie, uczniowie mają teraz możliwość rozszerzania swojej wiedzy na temat roślinności i ekosystemów. Dodatkowo, został stworzony ogród sensoryczny z kolorową nawierzchnią wykonaną z różnych materiałów oraz skrzynkami na rośliny do celów edukacyjnych.

Ten ogród sensoryczny to obszar edukacyjny i rekreacyjny, który oferuje dzieciom alternatywę dla tradycyjnych form spędzania czasu wolnego. Ścieżka sensoryczna składa się z ośmiu pól w formie okręgu, każde wypełnione innym materiałem, takim jak kora drzewna, opiłki, otoczaki, granitowy grys, cegła, piasek i czarny beton. Projekt ten obejmował również instalację systemu nawadniającego i oświetleniowego oraz dodanie małej architektury.

Modernizacja dziedzińca Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 33 to efekt współpracy szkoły, Rady Osiedla Św. Łazarz i miasta Poznań. Projekt otrzymał dofinansowanie unijne, co umożliwiło refinansowanie inwestycji. Rada Osiedla Św. Łazarz wcześniej otrzymała na ten cel środki w konkursie grantowym oraz przeznaczyła pieniądze z własnego budżetu.

16 października odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary reżimu komunistycznego, podczas których ogłoszono, że nowo wyremontowany plac będzie nosił imię majora Zenona Wechmanna. Szkoła znajdująca się na skrzyżowaniu ulic Wyspiańskiego i Jarochowskiego została zbudowana jeszcze przed I wojną światową i była pierwszym obiektem szkolnym w Poznaniu zrealizowanym w systemie pawilonowym. Projekt Stanisława Mieczkowskiego z 1929 roku, Pawilon Ceramiki Budowlanej, jest dzisiaj szkolną salą gimnastyczną.

W najbliższym czasie Poznań otrzymał prawie 24 miliony złotych na rozwój zielonej infrastruktury, a Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznał miastu dofinansowanie w wysokości 14 milionów złotych. Zgodnie z tymi planami, miasto zamierza zmodernizować pięć innych placówek edukacyjnych i zieleń miejską, zastępując twardą nawierzchnię przepuszczalnymi materiałami i wprowadzając różnorodną roślinność.