W tym roku, tradycyjna, coroczna akcja ekologiczna o nazwie Sprzątanie Świata, w której aktywnie uczestniczy Poznań od wielu lat, potrwa wyjątkowo długo. Fundacja Nasza Ziemia zajmuje się koordynacją tej ważnej inicjatywy na skalę ogólnopolską od 1994 roku. Mieszkańcy stolicy Wielkopolski, zarówno samodzielnie jak i w towarzystwie przyjaciół, sąsiadów czy współpracowników, mają okazję zadbać o czystość swojej najbliższej okolicy. Wyjątkowa długość tegorocznej edycji wynika z harmonogramu – rozpoczęcie nastąpiło na początku miesiąca, a zakończenie przewidziane jest na 22 września. Akcję promuje hasło: „Na straży Czystej Ziemi”.
Zdaniem Moniki Nowotnej, zastępczyni dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Poznania – każdy ma prawo i szansę zostać częścią tej akcji. Szkoły, firmy, wspólnoty mieszkaniowe, małe grupy przyjaciół – wszyscy są mile widziani i każde zgłoszenie jest równie ważne. Czystość Poznania to kwestia, która dotyczy nas wszystkich.
W tym roku, Sprzątanie Świata w Poznaniu zyskało nową, ciekawą funkcję. Chodzi o specjalną mapę, dzięki której możliwe jest monitorowanie działań wszystkich grup biorących udział w akcji. To narzędzie zostało stworzone na inicjatywę Urzędu Miasta Poznania – Wydziału Gospodarki Komunalnej oraz Biura Cyfryzacji i Cyberbezpieczeństwa, a także Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.
Filip Suchecki z Wydziału Gospodarki Komunalnej UMP, główny koordynator akcji, podkreśla, że ta nowoczesna technologia służy przede wszystkim uczestnikom oraz koordynatorom. Jednak dostęp do niej ma każdy mieszkaniec Poznania. Każdy z nich może teraz sprawdzić, czy jego najbliższa okolica zostanie posprzątana w ramach akcji. W przypadku braku takiej informacji, może sam podjąć się czystki, a jeśli akcja jest już zaplanowana – może do niej dołączyć.
11 i 12 września (środa i czwartek), w godzinach 11:00-15:00, mieszkańcy Poznania będą mieli okazję wspólnie posprzątać tereny wokół Warty i nie tylko. To już trzecia edycja tego typu działań. Podczas dwóch poprzednich, udało się pozbyć ponad 3 ton odpadów z obszaru nadrzecznego.