Na terenie Wielkopolski, funkcjonariusze policji odnotowali sukces w walce z handlem ludźmi, aresztując trzy osoby zaangażowane w ten nielegalny proceder. Wszystko zaczęło się od doniesień, które dotarły do policji w połowie sierpnia. Informacje te sugerowały, że w powiecie wrzesińskim mogą znajdować się ofiary handlu ludźmi – osoby sprowadzone do Polski, które były wykorzystywane jako siła robocza na gospodarstwach rolnych bez jakiejkolwiek formy wynagrodzenia.

W toku śledztwa wyszło na jaw, że za całą operacją stoi obywatel Mołdawii. Ofiarom handlu ludźmi obiecywał pomoc w znalezieniu pracy w Polsce i organizował ich transport do kraju. Po przyjeździe konfiskował wszystkie ich dokumenty, twierdząc, że jest to potrzebne do legalizacji pobytu. Ofiary były następnie rozlokowywane i przez pięć do sześciu dni w tygodniu przewożone do pracy na różnych farmach. Dni pracy często przekraczały standardowe normy, a pracownicy nigdy nie otrzymywali żadnego wynagrodzenia – wszystko zabierał 47-letni Mołdawianin, tłumacząc to koniecznością pokrycia kosztów zakwaterowania i wyżywienia – mówi Maciej Święcichowski z wielkopolskiej Policji.

Policjanci ustalili, że wszelkie próby protestu ze strony pracowników były tłumione za pomocą zastraszania i przemocy fizycznej. Współpracując z funkcjonariuszami Straży Granicznej, udało się zatrzymać trzy osoby 22 października. Podczas tej operacji funkcjonariusze wkroczyli do jednego z domów w powiecie wrzesińskim. Oprócz trzech podejrzanych, w budynku przebywała grupa osób niewolniczo wykorzystywana do pracy. Cztery z nich uzyskały już status ofiar handlu ludźmi i otrzymały wsparcie od Krajowego Centrum Interwencyjno-Konsultacyjnego prowadzonego przez fundację La Strada.

Główny podejrzany, 47-latek z Mołdawii, usłyszał zarzuty dotyczące handlu ludźmi. Jego żona i przyjaciółka zostaną postawione przed sądem za pomocnictwo w przestępstwie. Wszystko trafiło do aresztu na okres trzech miesięcy. Grozi im kara do dwudziestu lat pozbawienia wolności. Okazało się również, że Mołdawianin był już karany w swoim kraju, między innymi za morderstwo.

Zachęcamy ofiary przestępstw takich jak praca przymusowa, żebractwo, handel narządami, wyłudzanie świadczeń socjalnych czy kredytów do zgłaszania wszelkich przypadków naruszenia ich praw.